"Ezt a múzeumot egyszer minden magyarnak látnia kell!"

A Kárpát-medence Intézet tevékenysége

A Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft., a Trianon Múzeum háttérintézményeként, 2017-ben kezdte meg tevékenységét. Az intézet szervezeti kereteket biztosít a Kárpát-medence kutatására, együttműködésére és integrációjára irányuló hazai és nemzetközi kezdeményezéseknek. A Kárpát-medence Intézet kiemelt feladatának tekinti a külhoni magyar közösségek érdekvédelmét, felsőoktatását, közoktatását és szakoktatását, lakóhelyéül szolgáló térség- és vállalkozásfejlesztését, idegenforgalmát, kulturális- és sport kapcsolatait, tudományos kutatását, a magyar nemzetpolitika külhoni komplex képviseletét szolgáló tevékenységek kidolgozását és koordinálását.

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott, száznál több weboldal, a Kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a Kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául. 

A Magyar Jelenlét program része a HUN-OK című mobil applikációnk, amely egy Kárpát-medencei magyar adatbázisnak biztosít felületet. A program célja, hogy a felhasználó könnyedén találjon olyan szállást, éttermet, szórakozási és sportlehetőséget a Kárpát-medence területén, ahol szívesen fogadnak magyar utazókat, vendégeket és ahol magyar nyelvű segítséget kaphat az ügyek intézésében. Az applikáció a turisztikai célokon túl nemzetpolitikai érdekeket is szolgál, hiszen segíti a kulturális, üzleti és partnerségi kapcsolatok kialakítását a Kárpát-medencei magyarság és az együtt lakó nemzetek között egyaránt. Az alkalmazás hatékonyabb működése érdekében folyamatos adatgyűjtést folytatunk, az adatvédelmi szabályoknak megfelelően.

A Trianon Múzeum háttérintézménye, a Kárpát-medence Intézet és a nagyváradi székhelyű Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület kezdeményezésére, 2022-ben tartotta első, alakuló ülését a Kárpát-medencei Magyar Fotográfiai Társaság.

Az alapító tagok olyan belső-magyarországi, erdélyi, felvidéki, délvidéki fotósok, akik már több éve részt vesznek a Kárpát-medence Intézet különböző projektjeinek megvalósításában.

Együttműködésük eredményeként létrehoztak egy, a Kárpát-medence külhoni településein a magyar jelenlétet rögzítő, 2600 fotóból álló archívumot, és online fotográfiai tanfolyamon több mint száz külhoni fiatalnak biztosítottak fototechnikai és fotóművészeti képzést.

Közel 450 étterem részletes bemutatását és értékelését tartalmazza az az egyedülálló, 1500 színes fotóval gazdagon illusztrált, igényes kivitelezésű kötet, amely a Kárpát-medence Intézet gondozásában látott napvilágot.

Az első Kárpát-medencei merítésű étteremkalauz, mely az adott helyről, annak történelmi hátteréről, a berendezésről, a stílusról, a személyzet képzettségéről, az étlapszerkesztésről, az alapanyagokról – egyszóval mindarról, ami az utazót érdekelheti – információval szolgál. A könyv teljes tartalma, az aktuális frissítésekkel folyamatosan kiegészítve, a karpatiaettermek.hu honlapon is elérhető.

A Kárpát-medence Intézet könyvkiadási programja keretében olyan egyedülálló, hiánypótló kötetek megjelentetésére vállalkozott eddig, mint a Kárpát-medence borvidékei, vagy az immár harmadik kiadását megért Kárpát-medence útikönyv. Új étteremkalauza szorosan illeszkedik ebbe a sorozatba, segítve, hogy a gasztronómia területén is otthon érezzük magunkat a Kárpát-medencében. 

 

 

Címkék: